سپتیک تانک چیست؟

ویژگی های سپتیک تانک چیست؟

سرعت ساخت بسیار بالا و نصب و بهره برداری از آن در کمترین زمان

عدم اشغال فضای سایت کارفرما به دلیل دفنی بودن

بهره برداری آسان بدون نیاز به نیروی اپراتور

قیمت ارزان سپتیک تانک به دلیل نداشتن تجهیزات الکترومکانیکال

جلوگیریی از گرفتگی لوله های فاضلاب و چاه های جذبی به دلیل حذف جامدات و چربی و روغن موجود در فاضلاب

محاسبه ظرفیت سپتیک تانک:

برای دستیابی به نتیجه مناسب از عملکرد سپتیک تانک لازم است تا حجم آن به درستی محاسبه شود تا بتواند فاضلاب را به خوبی تصفیه کند و آسیبی به محیط زیست نرساند.

برای محاسبه ظرفیت سپتیک تانک دو روش وجود دارد که به هر دو آنها خواهیم پرداخت

روش اول:

در تعیین حجم سپتیک تانک تعداد نفرات و کاربری که آن مجموعه دارد حجم سپتیک تانک را مشخص می کند که با ضرب تعداد نفرات تحت پوشش سیستم در سرانه تولید فاضلاب آنها، می توان حجم مناسب سپتیک تانک را برآورد نمود.

متوسط

محدوده

واحد

کاربری

ردیف

120

80-150

نفر

واحدهای مسکونی شهری

1

150

120-200

نفر

ویلاهای تفریحی

2

50

30-60

نفر پرسنل 8 ساعته

ساختمان های اداری

3

90

70-100

نفر پرسنل 24 ساعته

50

30-60

نفر کارگر 8 ساعته

کارخانه ها و کارگاه های
صنعتی

4

110

90-120

نفر کارگر 8 ساعته
با استحمام

60

40-80

نفر پرسنل 8 ساعته

کارگاه های ساختمانی

5

100

80-120

نفر پرسنل 24 ساعته

7

5-12

(نفر (بدون فلاش تانک

سرویس بهداشتی عمومی

6

15

12-20

(نفر (با فلاش تانک

برای مثال محاسبه ظرفیت سپتیک تانک یک مجموعه اداری با 48 نفر پرسنل که 8 ساعت در روز کار می کنند را محاسبه کنیم:

V=2000+C*P

روش دوم:

در صورتی که دبی فاضلاب تولیدی مجموعه کمتر از دو مترمکعب در شبانه روز باشد، سپتیک تانکی به ظرفیت سه متر مکعب در نظر گرفته می شود.

در صورتی که دبی فاضلاب تولیدی مجموعه بیشتر از دو مترمکعب در شبانه روز و کمتر از شش متر مکعب در شبانه روز باشد، سپتیک تانکی به ظرفیت یک و نیم برابر فاضلاب تولیدیدر نظر گرفته می شود.

در صورتی که دبی فاضلاب تولیدی مجموعه بیشتر از شش مترمکعب در شبانه روز و کمتر از شصت متر مکعب در شبانه روز باشد حجم سپتیک تانک از رابطه زیر محاسبه می شود:

V=4500+0.78Q

Q = دبی فاضلاب تولیدی مجموعه در طول شبانه روز

V = حجم سپتیک تانک

مشخصات فنی تولید سپتیک تانک

انواع سپتیک تانک:

سپتیک تانک از لحاظ جنس سازه به چهار دسته سپتیک تانک پلی اتیلنی، سپتیک تانک کامپوزیتی، سپتیک تانک فلزی و سپتیک تانک بتنی تقسیم بتدی می شود. به دلیل اینکه مکانیزم سپتیک تانک در تمامی این چهار نوع سپتیک تانک مشابه است تنها سپتیک تانک ها از لحاظ جنس سازه از یکدیگر متمایز می شوند.

در زیر به تفصیل در باره هر یک از انواع سپتیک تانک ها صحبت خواهیم کرد

سپتیک تانک پلی اتیلنی چیست؟

سپتیک تانک پلی اتیلنی جزء پر مصرف ترین نوع سپتیک تانک فاضلاب می باشد. مزایای بسیاری سپتیک تانک پلی اتیلنی سبب شده تا امروزه از سپتیک تانک های پلی اتیلنی به صورت چشم گیری استفاده شود. مقاومت بالا در برابر خورندگی، دوام بسیار بالا، عدم خوردگی ناشی از مجاورت خاک های سولفاته، آب بندی کامل، چگالی وزنی حتی کمتر از آب و وزن بسیار کم در مقایسه با انواع دیگر سپتیک تانک سبب برتری سپتیک تانک های پلی اتیلنی نسبت به سایر انواع سپتیک تانک بتنی و فلزی گردیده است.

سپتیک تانک های پلی اتیلنی خود به دو نوع تک جداره و دو جداره تقسیم بندی می شوند. سپتیک تاک پلی ایلنی دو جداره نیز خود به دو نوع دو جداره کورتیوب دار و اسپیرال کاروگیت تقسیم بندی می شود.

سپتیک تانک های پل اتیلنی هم به صورت سطحی و هم به دفنی می توانند نصب شوند

سپتیک تانک فایبرگلاس چیست؟

سپتیک تانک فایبرگلاس

سپتی تانک بتنی چیست؟

سپتیک تانک بتنی یکی از قدیمی ترین انواع سپتیک تانک های مورد استفاده در پالایش فاضلاب می باشد که به دلیل مصالح مورد استفاده در آن و در دسترس بودن مواد اولیه آن بسیار مورد استفاده قرا می گرفت. از مزایای سپتیک تانک بتنی می توان به قیمت پایین آن اشاره نمود در عوض معایبی چون وزن بسیار زیاد و عدم تولید در احجام بسیار زیاد به دلیل وزن بسیار و ناتوانی در حمل و نقل سپتیک و امکان آسیب دیدن سپتیک تانک بتنی در حمل و نقل به دلیل آسیب پذیری بتن در برابر کشش سپتیک تانک بتنی را امروزه در رده سوم در مصرف سپتیک تانک بعد از سپتیک تانک پلی اتیلنی و فایبرگلاس قرار داده است.

سپتیک تانک فلزی چیست؟

سپتیک تانک فلزی در مقایسه با سایر سپتیک تانک ها از اقبال کمتری برخوردار است و دلیل آن هم ضعف فولاد در مقابل خورندگی می باشد. البته این ضعف با پوشش چند لایه رنگ قابل حل می باشد اما با همه این کار ها قیمت سپتیک فلزی زیاد شده و کمتر از آن استفاده می شود و به جای ان از سه نوع دیگر سپتیک تانک استفاده می شود.

قیمت سپتیک تانک:

قیمت سپتیک تانک وابسته به سه پارامتر حجم سپتیک تانک، جنس سپتیک تانک و عمق دفن سپتیک تانک می باشد. حجم سپتیک تانک مهمترین پارامتر است چرا که سایز سپتیک را مشخص می کند، جنس سپتیک تانک نیز در قیمت سپتیک تانک اهمیت ویژه دارد چرا که قیمت بتن، پلی اتیلن، فایبرگلاس و آهن در ایران بسیار رمتفاوت می باشد و تاثیر بسزاییی در قیمت گذاری سپتیک تانک دارد و نکته آخر نیز عمق دفن سپتیک تانک می باشد که مشص می کند که سپتیک تانک باید برای تحمل چه وزنی از خاک ب ر وی خود طراحی شود و به نسبت مقدار مصرف متریال را در خود مسخص می نماید.

نحوه نصب سپتیک تانک به صورت دفنی:

برای دفن سپتیک تانک ابتدا باید محل مورد خاکبرداری گردد به طوری که ابعاد چاله دفن سپتیک تانک از هر طرف به اندازه یک متر از اببعاد سپتیک تانک بزرگ تر در نظر گرفته شود و پس از کار گذاری سپتیک تانک این فاصله با خاک نرم پر شود به طوری که عاری از هرگونه سنگ های درشت و نوک تیز باشد چرا که به مرور زمان و نشستت طبیعی زمین این تکه سنگها باعث سوراخ شدن و آسیب دیدن دیواره سپتیک تانک می شود

ابعاد سپتیک تانک:

مکانیزم تصفیه فاضلاب در سپتیک تانک:

روش های تصفیه فاضلاب در کل به سه روش فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی تقسیم بندی می شود که روش بیولوژیکی نیز خود به دو زیر شاخه هوازی و بی هوازی تقسیم بندی می شود. مکانیزم سپتیک تانک مبنی بر تصفیه فاضلاب به روش فیزیکی و بیولوژیکی بی هوازی بنا شده است.

کاربرد سپتیک تانک:

با قطعیت می توان گفت که سپتیک تانک پر مصرف ترین و در عین حال ساده ترین سیستم تصفیه فاضلاب می باشد

حوضچه آرامش و ایستگاه پمپاژ تصفیه خانه های فاضلاب بهداشتی انسانی

تصفیه مقدماتی فاضلاب های بهداشتی انسانی جهت تخلیه به چاه جاذب به منظور جلوگیری از گرفتگی چاه ها

حذف چربی و روغن از پساب رستوران ها و آشپز خانه ها و جلوگیری از گرفتگی لوله های فاضلاب

بهره برداری صحیح از سپتیک تانک:

سپتیک تانک اگر در زمان محاسبه حجم و طراحی و ساخت آن ایرادی وجود نداشته باشد به طور میانگین هر سال یکبار نیاز به تخلیه لجن دارد که در تخلیه لجن باید به این نکته توجه کرد که نباید کل لجن موجود در سپتیک تانک را نخلیه نمود چرا چه تشکیل دوباره لجن و میکروارگانیزم های موجود در /ان زمان برده و باعث افت راندمان سپتیک تانک می شود. در ضمن از ریختم مواد ضد عفونی کننده چون کلر درون سپتیک تانک خود داری شود.

معایب سپتیک تانک:

تصفیه ناقص فاضلاب در مقایسه با پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی

مشکلات زیست محیطی سپتیک تانک:

© 2017 Tamadon-Tasfie. All Rights Reserved | Design by Tamadon-Tasfie