تعریف وتلند: سرزمین هایی از مرداب و تالاب و یا زمین هایی با آب دریا که عمق آن ها از 6 متر بیشتر نباشد وتلند می گویند وتلندها بصورت طبیعی یا مصنوعی ،ساکن یا جاری و دائمی و موقتی می باشد قدمت استفاده از وتلند برای تصفیه فاضلاب به عمر زمین بر می گردد کشورهای توسعه یافته بیشتر از این روش در تصفیه فاضلاب بهره می گیرند در حالی که کشورهای توسعه نیافته به جای بهره گرفتن از روش ها کم هزینه تر و استفاده از انرژی کمتربه برخی روش های تصفیه که گران هستند استفاده می کنند که این منجر به مشکلات و معضلاتی در تصفیه می شود.این روش یکی از مناسب ترین روش ها در تصفیه فاضلاب ها می باشد که با کمک گیاهان کار تصفیه را انجام می دهد.تالاب هایی که دارای نی می باشد یک مکمل مفید را برای سیستم تصفیه ی فاضلاب سنتی فراهم می کند ،این روش بصورت یک روش ارزان در مقابل تکنولوژی های تصفیه فاضلاب گران قیمت مثل صافی چکنده و فرایند لجن فعال می باشند. جریان اقفی و جریان عمودی وتلند ها بر مبنای خاک ، شن و یا گراول استفاده شده برای تصفیه ی فاضلاب های خانگی و صنعتی تعیین می شوند. انتخاب روش هاي گوناگون تصفيه به عوامل مختلفي هم چون نوع فاضلاب، موقعيت جغرافيايي، كميت و كيفيت فاضلاب،كيفيت پساب خروجي، فن آوري ها، امكانات موجود، بودجه و ... بستگي دارد. روش هاي طبيعي تصفيه از جمله وتلندها براي كشورهاي در حال توسعه به خصوص شهرهاي كوچك و دور افتاده ساده، ارزان و قابل قبول ميباشند.

انواع وتلند ها

وتلند ها به 2 دسته ی طبیعی و مصنوعی تقسیم بندی می شود:

وتلند طبیعی: وتلند طبیعی از ظرفیت های موجود در طبیعت بهره می جوید گیاهان خود رویی چون نی که در تالاب ها رشد می کنند بدلیل عدم کنترل این روش در تصفیه فاضلاب توصیه نمی شود این روش به هزینه و متخصص نیاز نداشته و برای مکان های کوچکی چون روستا مناسب می باشد. تالابهاي طبيعي بدون دخالت انسان ايجاد و به عنوان آبهاي پذيرنده عمل مي كنند، داراي خاکهاي آلي معين، با شرايط احيا شده زيستي هستند.

وتلند مصنوعی:از سازه های بشر برای تصفیه فاضلاب بهره می جوید این روش دارای هزینه کمتر و راهبرد آسان تری می باشد. . این برای اولین بار توسط شخصی بنام سیدل در سال1950 در آلمان غربی ارایه شد. ، علاوه بر هزینه کم، فناوری ســاده و مصرف انرژی پایین و تجدید پذیر و قابل استفاده در مناطق محروم، دراصلاح و بهبود محیط زیست نیز نقش مؤثری داشته و قادر به دستیابی به استانداردهای زیست محیطی هستند .

© 2017 Tamadon-Tasfie. All Rights Reserved | Design by Tamadon-Tasfie