سپتیک تانک پلی اتیلنسپتیک تانک در عین اینکه ساده ترین واحد در تصفیه فاضلاب می باشد اما میتوان از آن به عنوان کلیدی ترین و پرکاربردترین سیستم تصفیه فاضلاب نیز نام برد که به دلیل وسعت استفاده ار آن در مکان های مختلف و شرایط مختلف، انواع مختلفی از آن برای استفاده تولید شده است. باید خاطرنشان کرد که انواع مختلف سپتیک تانک با این که در جنس و سایر ویژگی ها متفاوت می باشند اما در کلیت همگی مشابه یکدیگر می باشند و این تفاوت در تولید انواع مختلف سپتیک تانک تاثیری در مکانیزم تصفیه فاضلاب در سپتیک تانک ندارد. از انواع سپتیک تانک فاضلاب می توان به سپتیک تانک بتنی، سپتیک تانک فایبرگلاس، سپتیک تانک فلزی و سپتیک تانک پلی اتیلنی نام برد که یک از آنها ویژگی ها و معایب مختص خود را دارند که یا توجه به آنها باید نوع سپتیک تانک مناسب پروژه های مختلف را انتخاب نمود.

 

سپتیک تانک بتنی فاضلاب

از انواع سپتیک تانک فاضلاب می توان سپتیک تانک بتنی فاضلاب نام برد را که جز ابتدایی ترین نوع سپتیک تانک های مورد استفاده در تولید سپتیک تانک ها در گذشته بوده است. مصالح مورد استفاده در تولید سپتیک تانک بتنی، میلگرد و بتن می باشد که به دلیل در دسترس بودن آن در گذشته و قیمت ارزان آن در تولید سپتیک تانک های فاضلاب مورد استفاده قرار می گرفت. اما رفته رفته با آمدن مصالح جدیدی که دیگر معایب بتن را نداشتند سپتیک تانک های بتنی کم کم جای خود را به سپتیک تانک های پلی اتیلنی و فایبرگلاس داده اند چرا که بتن در برابر محیط اسیدی و خورنده فاضلاب به شدت آسیب پذیر بوده و در طولانی مدت باعث تخریب سپتیک تانک بتنی می گردد.

سپتیک تانک های بتنی از جنس بتن مسلح ساخته می شود و یکی از مشکلات آنها عدم آب بند شدن و نشت فاضلاب از دیواره سپتیک تانک بود که علاوه بر تخریب و آلودگی مجیط زیست باعث خوردگی آرماتور های سپتیک تانک بتنی و تخریب کامل سپتیک تانک می شد.

 

سپتیک تانک فایبرگلاس

از انواع سپتیک تانک فاضلاب می توان سپتیک تانک فایبرگلاس را به عنوان نوین ترین نوع سپتیک تانک فاضلاب نام برد. چرا که متریال مورد استفاده در تولید این نوع سپتیک تانک در مقایسه با سایر سپتیک تانک ها جدید تر می باشد و از الیاف شیشه و رزین برای تولید سپتیک تانک فایبرگلاس استفاده می شود. از مزایای این سپتیک تانک ها می توان به دوام بالا در شرایط محیطی مختلف، قابلیت نصب به صورت دفنی و سطحی و ... اشاه نمود. از معدود معایب این نوع سپتیک تانک قیمت بالای آن می باشد.

 

سپتیک تانک فلزی

از انواع سپتیک تانک فاضلاب، سپتیک تانک فلزی نیز در برخی مکانها مورد استفاده قرار می گیرد. اما به دلیل وزن زیاد سپتیک تانک فلزی و بهای تمام شده آن و ضعف سپتیک تانک فلزی در برابر خوردگی علی رغم رنگ آمیزی، می توان از این نوع سپتیک تانک به عنوان کم کاربرد ترین نواع سپتیک تانک فاضلاب نام برد.

 

سپتیک تانک پلی اتیلنی

سپتیک تانک پلی اتیلنی جز پرکاربردترین و پر مصرف ترین نوع از سپتیک تانک های فاضلاب می باشد که به دلیل مزایای بسیاری که در مقایسه با سایر سپتیک تانک های فاضلاب دارد خود را به عنوان پرمصرف ترین نوع سپتیک تانک فاضلاب معرفی نموده است. از این نوع از سپتیک تانک برای تصفیه مقدماتی فاضلاب مجتمع عای مسکونی، ویلاها، هتل ها، رستوران ها، کارگاه ها و کارخانه مورد استفاده قرار می گیرد.

سپتیک تانک پلی اتیلن

ویژگی های سپتیک تانک پلی اتیلنی

  • وزن سبک در مقایسه با سایر انواع سپتیک تانک ها
  • دوام بسیار زیاد و مقاومت در برابر شرایط محیطی و عدم خوردگی با عمر مفید 50 سال
  • عدم نشت از دیواره سپتیک تانک و آب بندی کامل
  • وزن سبک و قابلیت حمل و نقل آسان
  • سرعت تولید بسیار بالا و عدم صرف زمان زیاد در تولید آنها
  • پرتابل بودن و قابلیت حمل حتی پس از نصب
  • عدم نیاز به سازه نگهبان و دیوار حائل
  • عدم نیاز به عملیات ساختمانی در هنگام نصب
  • عدم اشغال فضای موجود به دلیل مدفون بودن
  • عمر مفید 50 ساله در برابر عوامل محیطی

سپتیک تانک های پلی اتینی خود به دو دسته سپتیک تانک پلی اتیلنی دو جداره و سپتیک تانک پلی اتیلنی دو لایه تقسیم بندی می شوند.

 

سپتیک تانک پلی اتیلنی دولایه

مواد اولیه سپتیک تانک پلی اتیلنی دو لایه از جنس MDPE می باشد که رنگ آن سفید می باشد و ضخامت آن بین 5 تا 20 میلیمتر می باشد و از معایب آن می توان به عدم تحمل فشار جانبی خاک و همچنین فشار عمودی خاک بر روی آن نام برد و برای دفن آن باید دیوار حایل دورتادور آن کشید و فاصله بین دیوار و سپتیک را با ماسه و یا خاک نرم پر کرد.

 

سپتیک تانک پلی اتیلنی دو جداره

سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره که می تواند از نوع اسپیرال کاروگیت و یا کورتیوب دار باشد از پر مصرف ترین نوع سپتیک تانک فاضلاب در بین انواع مختلف سپتیک تانک می باشد. چرا که سپتیک تانک به دلیل مزایای بسیاری که دارد جای بساری دیگر از انواع سپتیک تانک در صنعت فاضلاب را گرفته است.

سپتیک تانک پلی اتیلنی هم می تواند به صورت سطحی و هم به صورت مدفون نصب شود و عمق دفن سپتیک تانک نیز می تواند متغییر باشد اما باید در طراحی عمق دفن سچتیک تانک را لحاظ نمود و از پروفیل با مقاومت بیشتر و همچنین ضخامت بیشتر در بدنه سپتیک تانک پلی اتیلنی استفاده کرد.

امروزه از سپتیک تانک ها علاوه بر تصفیه مقدماتی فاضلاب، به عنوان پیش تصفیه و متعادل ساز در پکیج تصفیه فاضلاب نیز استفاده می شود.

© 2017 Tamadon-Tasfie. All Rights Reserved | Design by Tamadon-Tasfie