نصب سپتیک تانکسپتیک تانک فاضلاب با اینکه ساده ترین روش برای تصفیه فاضلاب می باشد اما در هنگام نصب آن باید نکاتی رعایت شود تا سپتیک تانک به آن کارایی و دوامی که انتظارش را داریم برسد. به طور کلی مخازن قابلیت نصب به صورت دفنی، سطحی و هوایی را دارا می باشد، اما باید توجه داشت که روش نصب سپتیک تانک فاضلاب معمولا به صورت دفنی می باشد چرا که لوله های انتقال فاضلاب به سپتیک تانک معمولا در زیر سطح زمین می باشد و با توجه به اینکه می بایست به صورت ثقلی وارد سپتیک تانک شوند سپتیک تانک نیز به صورت دفنی نصب می شود اما موارد خاص دیگری نیز وجود دارد که سپتیک تانک به صورت سطحی و یا حتی هوایی نصب می شود که در اینجا به روش نصب سپتیک تانک به هر سه صورت می پردازیم.

نصب سپتیک تانک به صورت هوایی

نصب سپتیک تانک به صورت هوایی که در موارد خاص اتفاق می افتد نسبت به سایر روش ها هزینه بیشتری دارد چرا که برای سپتیک تانک باید سازه ای تعبیه شود که بتواند وزن سپتیک تانک و فاضلاب درون آن را تحمل نماید. در نصب سپتیک تانک به این روش، طراحی سازه نگهدارنده سپتیک تانک از اهمیت ویژه ای برخوردار است و حتی می توان گفت که از طراحی خود سپتیک تانک نیز مهمتر می باشد چرا که در صورت خطا در محاسبات خدمات جبران ناپذیری می تواند وارد نماید.

نصب سپتیک تانک به صورت سطحی

نصب سپتیک تانک بر روی سطح زمین نیز در بعضی مکانها اتفاق می افتد و نکته مهم در طراحی سپتیک تانک های که بر روی سطح زمین نصب می شوند این است که بدنه سپتیک تانک توان تحمل فشار جانبی سیال درون خود یعنی فاضلاب را داشته باشد چرا که در سپتیک تانک های دفنی این فشار از طریق بدنه سپتیک تانک به خاک مجاور سپتیک تانک منتقل می گردد و سازه سپتیک تانک فشار خیلی زیادی را تحمل نمی کند اما در روش نصب سپتیک تانک به صورت سطحی تمام فشار فاضلاب درون سپتیک تانک باید توسط بدنه سپتیک تانک تحمل شود و به همین دلیل باید بدنه سپتیک تانک پلی اتیلنی فاضلاب توان تحما فشار جانبی درون خود را داشته باشد. نکته بعدی که باید در نصب سپتیک تانک به صورت دفنی مورد توجه قرار یرد جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید به بدنه سپتیک تانک پلی تیلنی می باشد چرا که پلی اتیلن با تمام ویژگی های مثبتی که دارد در مقابل نور خورشید دچار فرسودگی می شود و نباید اجازه داد تا دمای آن بالا برود. در ضمن کف سپتیک تانک باید تراز باشد و شیب نداشته باشد.

نصب سپتیک تانک به صورت دفنی

در بین تمامی روش های موجود برای نصب سپتیک تانک، نصب به صورت دفنی از تمامی روش های نصب پرکاربرد تر می باشد چراکه با توجه به شبکه جمع آوری فاضلاب در زیر سطح زمین می باشد و انتقال فاضلاب به دورون سپتیک تانک فاضلاب به صورت ثقلی انجام می شود لذا روش رایج و مرسوم نصب سپتیک تانک، نصب به صورت دفنی می باشد. نصب سپتیک تانک به صورت دفنی مناسب تر از سایر روش ها می باشد چراکه فضاییی را اشغال نمی کند و از فضای روی سپتیک تانک نیز می توان استفاده نمود. در نصب سپتیک تنک به صورت دفنی اولین موضوعی که باید به آن توجه کنیم این است که آیا سپتیک تانک توان تحمل خاک مجاور و خاکی که روی آن قرار می گیرد را دارد.

برای نصب سپتیک تانک به صورت دفنی می بایست مراحل زیر به درستی طی شود:

گود برداری محل نصب سپتیک تانک

برای نصب سپتیک تانک بتنی به صورت دفنی ابتدا باید محلی که برای نصب سپتیک تانک در نظر گرفته شده را بوسیله بیل مکانیکی، بابکت، بیل بکهو و یا کارگر حفر نمود. در حفر گودال سپتیک تانک می بایست فاضله کف گودال تا سطح زمین به اندازه فاصله لوله شبکه جمع آوری فاضلاب تا سطح زمین به علاوه فاصله فلنچ ورودی سپتیک تانک تا کف سپتیک تانک به علاوه ضخامت طراحی شده برای اجرای بتن مگر و یا فونداسیون زیر سپتیک تانک باشد. طول و عرض گودال سپتیک تانک نیز می بایست از هر طرف یک متر بزرگتر از ابعاد سپتیک تانک باشد تا آن فاصله با خاک نرم یا ماسه یا مواد مناسب که عاری از اجسام سخت درشت دانه تیز گوشه باشد پر شود. در انتخاب محل گودبرداری باید این نکته را مد نظر داشت که محل دفن سپتیک تانک خارج از مسیر رودخانه ها و روان آب های سطحی باشد و حتی المقدور از آنها فاصله داشته باشد و حریم رودخانه ها حفظ شود

آماده سازی گودال نصب سپتیک تانک

آماده سازی دیواره ها و کف گودال محل نصب سپتیک تانک به طوری که دیواره ها از هر طرف یک متر بیشتر از ابعاد سپتیک تانک باشد و اگر سنگ بزرگی در لایه های زمین در دیواره ها وجود دارد حتما باید بیرون آورده شود چرا که با گذشت زمان و احتمال جابجایی آن می تواند به بدنه سپتیک تانک آسیب بزند. در ضمن دیواره های خاک برداری شده نباید قائم باشد و می بایست شیب داشته باشد تا زمان نصب سپتیک تانک و همچنین فشاری که جرثقیل هنگام خالی کردن سپتیک تانک به خاک اطراف گودال محل نصب سپتیک تانک می آورد باعث ریزش دیواره ها و آسیب رساندن به بدنه سپتیک تانک و صدمات جانی نگردد. لازم به ذکر است که خاک تجمع یافته حاصل از حفر گودال ر محلی با فاصله چند متری از گودال دپو شود چرا که فشار ناشی از خاک دپو شده می تواند باعث ریز دیواره های گودال نصب سپتیک تانک شود.

آماده سازی کف گودال محل نصب سپتیک تانک: کف گودال محل نصب سپتیک تانک باید صاف و بدون هرگونه قلوه سنگ درشت و نوک تیز باشد و در ضمن باید شیب کف گودال نیز صفر باشد و شیب دار گذاشتن سپتیک تانک به طرف خروجی سپتیک اشتباه می باشد و اختلاف ارتفاع لازم جهت حرکت ثقلی فاضلاب درون سپتیک تانک در زمان طراحی و ساخت سپتیک تانک لحاظ گردیده است. پس از اطمینان از تراز بودن کف گودال نصب سپتیک تانک، باید مطمئن شویم که خاک از مقاومت مناسبی برخوردار است. اگر خاک کف گودال دست نخورده باشد به دلیل اینکه زمان زیادی وزن خاک روی خود را تحمل کرده به مقاومت و دانسیته مناسبی دست پیدا کرده است که برای مطمئن شدن از این موضوع می توان آزمایش آشتو را نیز روی این خاک انجام داد تا اطمینان حاصل شود. سپس یک لایه بتن مگر با عیار 100 تا 150 کیلوگرم بر مترمکعب و به ضخامت 5 تا 10 سانتیمتر در کف گودال می کشیم. پس از خشک شدن بتن مگر یک فونداسیون گسترده به ضخامت 30 سانتیمتر و مسلح شده با میلگرد در بالا و پایین آن روی بتن مگر ساخته و پس از پایین حداقل دو روز زمان می دهیم تا عمل کیورینگ و عمل آوری بتن صورت پذیرد سپس سپتیک تانک را روی فونداسیون قرار می دهیم.

انتقال سپتیک تانک به درون گودال

قلاب های تعبیه شده در روی بدنه سپتیک تانک بهترین محل برای جابجایی سپتیک تانک می باشد و می بایست سپتیک تانک از آن محل تخلیه شود اما در صورتی که به هر دلیلی امکان استفاده از قلاب ها نبود بهترین گزینه استفاده از تسمه و چرخاندن آن به دور سپتیک تانک برای جابجا کردن سپتیک تانک می باشد.

سپتیک تانک فایبرگلاسسپتیک تانک

لوله کشی سپتیک تانک

پس از قرار دادن سپتیک تانک در محل نصب، لوله های ورودی و خروجی سپتیک تانک باید متصل گردد. در این مرحله باید دقت کرد تا در زمان خاک ریزی در اطراف سپتیک تانک موجب جدا شدن اتصالات سپتیک تانک نگردد. همچنین ونت خروجی گازهای جمع شده را نیز باید به سمت بالا کشاند تا گاز جمع شده در سپتیک تانک به آرامی خارج شوود چرا که تجمع این گازها و تخلیه نشدن آن می تواند موجب انفجار درون سپتیک تانک شود بنابراین ونت خروجی گاز های تجمع یافته را جدی بگیرید.

خاکریزی و پر کردن اطراف سپتیک تانک

برای پر کردن اطراف سپتیک تانک از مصالح ریز دانه و نرم استفاده شود و از ریختن هرگونه مصالح درشت دانه و تیز گوشه خودداری شود چرا که می تواند باعث آسیب دیدن بدنه سپتیک تانک و سوراخ شدن آن شود. مصالح نرم همچون خاک را باید در لایه های بیست تا سی سانتیمتری به صورت لایه لایه اططراف سپتیک تانک ریخت و پس از ریختن هر لایه خاک باید خاک را فشرده و متراکم نمود و تا 90 درصد تراکم آشتو با روش کوبیدن و ... متراکم نمود. این خاکریزی لایه لایه تا چهل سانتیمتر بالای سپتیک تانک ادامه دارد و پس از آن می توان از خاک معمولی برای پر کردن گودال تا سطح زمین استفاده نمود.

© 2017 Tamadon-Tasfie. All Rights Reserved | Design by Tamadon-Tasfie