سپتیک تانک فاضلاب با توجه به مواد اولیه، با شیوه های مختلفی ساته می شود. اما باید توجه داشت که جنس سپتیک تانک تاثیری در مکانیزم سپتیک تانک در تصفیه فاضلاب ندارد و تنها به طول عمر سپتیک تانک و دوام آن در برابر عوامل محیطی وابسته است. مکانیزم تصفیه فاضلاب درون سپتیک تانک در همه انواع مختلف آن یکسان است و به این صورت است که فاضلاب به صورت ثقلی وارد انباره اول سپتیک تانک می شود و جامدات موجود در فاضلاب به سبب نیروی ثقل ته نشین می شوند و چربی و روغن موجود در فاضلاب به دلیلل چالی کم روی سطح شناور می شوند و سیال نسبتا زلال که در بین این دو فاز قرار می گیرد بوسیله یک لوله که درون دیواره سپتیک تانک تعبیه شده به قسمت دوم منتقل می شود. در قسمت دوم سپتیک تانک نیز آن دسته از مواد جامدی که توانسته اند فرار کنندو همچنین چربی هایی که شناور نشده اند و به قسمت دوم سپتیک تانک منتقل شده اند در این مرحله شناور شده و پساب زلال از خروجی سپتیک تانک خارج می شود.

ساخت سپتسک تانک

نحوه ساخت سپتیک تانک پلی اتیلنی

سپتیک تانک پلی اتیلنی معمولا به صورت استوانه ای و به شکل افقی و عمودی تولید می شون در مواردی سپتیک تانک پلی اتیلنی به صورت مکعبی و با سطح مقطع مربع و یا مستطیل نیز ساخته می شود اما عموما سپتیک تانک پلی اتیلنی استوانه ای افقس می باشد که قسمت های تشکیل دهنده ی این سپتیک تانک یک لوله پلی اتیلنی اسپیرال کاروگیت و یا لوله کورتیوب دار می باشد که بوسیه عدسی هایی که آنها هم از جنس پلی اتیلن می باشند ابتدا و انتهای آنها را می بنددند تا تشکیل یک مخزن پلی اتیلنی را دهند. حال برای نبدیل شدن این مخزن پلی اتیلنی به سک سپتیک تانک پلی اتینی به یک یا دو دیواره در وسط این مخزن احتیاج داریم تا تبدیل به یک سپتیک تانک پلی اتیلنی شود. سپتیک تانک های پلی تیلنی معمولا با یک دیواره ساخته می شوند و فضای درون مخزن سپتیک تانک را به دو قسمت نامساوی دو سوم یک سوم تقسیم بندی می کننند که قسمت بزرگتر قسمت اول ستیک تانک پلی اتیلنی می باشد و قسمت کوچکتر قسمت دوم سپتیک تانک می باشد. اما در سپتیک تانک های با دو دیواره، مخزن سپتیک تانک با دو دیواره به سه قسمت مساوی تقسیم می شود و عمل تصفیه فاضلاب در آن صورت ی گیرد.ساخت سپتیک تانک فاضلاب

قطر لوله بدنه اصلی سپتیک تانک پلی اتیلنی معمولا بین 1000 تا 3000 میلیمتر می باشد و با توجه به ظرفیت سپتیک تانک و شرایط محل نصب سپتیک تانک مشخص می گردد. در تعیین ضخامت لوله مورد استفاده در ساخت سپتیک تانک عواملی چون قطر لوله، عمق دفن یپتبک تانک و همچنین وجود و یا عدم وجود آب زیرزمینی تاثیر مستقیم دارد.

سپتیک تانک های پلی اتیلنی به دلیل مزایایی بسیاری که دارند نسبت به سایر سپتیک تانک ها از برتری نسبی برخوردار هستند. مقاومت بالا در برابر عوامل محیطی، دوام بسیار بالا تا 50 سال، سبک بودن و قابلیت حمل و جابجایی به آسانی و ... همگی دست به دست هم داده اند تا امروزه سپتیک تانک های پلی اتیلنی بهترین گزینه برای احداث تصفیه ابتدایی فاضلاب تلقی گردند.

 

نحوه ساخت سپتیک تانک فایبر گلاس

سپتیک تانک فایبرگلاس از لحاظ تکنولوژی ساخت با سپتیک تانک های پلی اتیلنی متفاوت است، چرا که سپتیک تانک پلی اتیلنی کاملا توسط دستگاه تولید می شود و فقط نیروی انسانی وظیفه اتصال عدسی سپتیک تانک به بدنه سپتیک را بوسیله جوش پلی اتیلن بر عهده دارد.. اما سپتیک تانک فایبرگلاس به دو شیوه پنلی یا SMC و یکپارچه ساخته می شود. سپتیک تانک فایبرگلاس پنلی نیز بوسیله دستگاه تولید می شود و نیروی انیسانی وظیفه اتصال این پنل هل به یکدیگر را با پیچ و مهره استیل بر عهده دارد اما در سپتیک تانک فایبرگلاس یکپارچه این مخازن بوسیله رزین و الیاف و بوسیله نیروی انسانی تولید می شود. از مزایای سپتیک تانک فایبرگلاس پنلی می توان به احداث آن در جاهایی که امکان حمل سپتیک تانک آماده به دلیل احجام بزرگ آن را نداریم استفاده کرد و پنل ها را در محل مونتاژ نمود و سپتک تانک را در محل ساخت.

 

نحوه ساخت سپتیک تانک بتنی

ساخت سپتیک تانک بتنی پیش ساخته به این صرت است که آرماتور ها بافته می شوند و دور تادور آنها قالب بندب می شود و بتن درون قالب ریخته می شود. سپتیک تانک به دلیل وجود مواد خورنده درون آن و همچنین ماهیت اسیدی بودن فاضلاب توصیه می شود که از سپتیک تانک بتنی استفاده نشود چرا که در طولانی مدت مشکلات زیادی به بار خواهد آورد.

از سپتیک تانک ها علاوه بر تصفیه ابتدایی فاضلاب به عنوان متعادل ساز در تصفیه خانه های فاضلاب نیز استفاده می شود

© 2017 Tamadon-Tasfie. All Rights Reserved | Design by Tamadon-Tasfie