سپتیک تانک بتنی جزء پر مصرف ترین سیستم تصفیه فاضلاب می باشد. با وجود در دسترس بودن بتن و همچنین هزینه پایین ساخت سپتیک تانک بتنی در ایران به دلیل قیمت پایین بتن و همچنین عدم نیاز سپتیک بتنی به تجهیز الکتریکی و مکانیکی، سپتیک تانک بتنی را جز یکی از پر مصرف ترین سیستم های تصفیه فاضلاب بدل نموده است.

سپتیک تانک بتنی همچون سایر سپتیک تانک ها از دو قسمت تشکیل شده است که قسمت اول سپتیک، حجم آن دو برابر قسمت دوم می باشد و این دو قسمت بوسیله یک دیواره از یکدیگر جدا شده اند و درون این دیواره یک لوله جهت انتقال فاضلاب به قسمت دوم تعبیه شده است که فاضلاب پس از ورود به قسمت اول سپتیک تانک، تلاطم آن گرفته می شود و حالت سکون پیدا می کند و این کار باعث ته نشینی مواد جامد موجود در فاضلاب می گردد. همچنین چربی و مواد خارجی سبک تر از آب روی سطح شناور می شوند و اجازه عبور به قست دوم سپتیک تانک را نمیدهد.
در بعضی موارد برای افزایش راندمان سپتیک تانک از دو دیواره داخلی استفاده می کنند که در این شرایط مخزن سپتیک تانک به سه قسمت مساوی تقسیم می گردد.

 

سپتیک تانک بتنی و روش تصفیه فاضلاب

سپتیک تانک بتنی برای تصفیه و زلال سازی آب از دو روش بیولوژیکی بی هوازی و فیزیکی شناور سازی و ته نشینی بهره می گیرد. باکتری های بی هوازی با تغذیه از مود کربن دار موجود در فاضلاب و ته نشینی یوشناور سازی بوسیله نیروی ثقل موجب تصفیه و زلال سازی فاضلاب در سپتیک تانک بتنی می شود.

 

اجزای سپتیک تانک بتنی

سپتیک تانک بتنی همچون سایر سپتیک تانک های پلی اتیلنی و کامپوزیتی از یک فلنچ ورودی جهت اتصال شبکه جمع آوری فاضلاب به سپتیک، انباره سپتیک تانک جهت ته نشینی مواد جامد فاضلاب و همچنین شناور سازی چربی و روغن موجود در فاضلاب، دیواره جداکننده که سبب نگهداری مواد جامد و چربی و روغن در قسمت اول سپتیک می باشد، لوله رابط بین انباره سپتیک تانک و زلال ساز سپتیک، قسمت دوم که قسمت زلال ساز می باشد جهت حذف باقیمانده چربی و روغن و جامدات فاضلاب و در نهایت فلنچ خروجی فاضلاب جهت هدایت فاضلاب به چاه جاذب یا ترانشه جذبی و یا هر مصرف دیگری که در نظر گرفته شده است.

سپتیک تانک بتنی فاضلاب

مزایای سپتیک تانک بتنی

قیمت سپتیک تانک بتنی در مقایسه با سایر سپتیک تانک ها ارزان تر است ( به دلیل قیمت پایین سیمان و بتن در ایران)

مقاومت بالا در برابر ضربه ( سپتیک تانک های پلی اتیلنی و فایبرگلاس مقاومت کمتری نسبت به ضربه دارند)

عدم صرف زمان طولانی در پروسه ساخت و نصب

بدون نیاز به نیروی بهره بردار (free operator)

آب بندی کامل و عدم نشت فاضلاب از دیواره سپتیک تانک بتنی

به حداقل رساندن گرفتگی شبکه جمع آوری فاضلاب و چاه های جذبی

 

طراحی سپتیک تانک بتنی

سپتیک تانک بتنی بر اساس نوع فاضلاب، دبی فاضلاب و محل قرار گیری سپتیک تانک طراحی می شود. دبی فاضلاب در طراحی ابعادی سپتیک تانک مورد نیاز می باشد، نوع فاضلاب در طراحی فرآیندی و میزان زمان ماند فاضلاب درون سپتیک تانک مورد نیاز می باشد و محل قرار گیری سپتیک تانک در طراحی سازه ای سپتیک تانک بتنی مورد نیاز می باشد چرا که سپتیکی که در سطح زمین کار می شود با سپتیکی که در عمق چند متری زمین نصب می شود شرایط باربری و مقاومتی متفاوتی دارند.

 

حجم سپتیک تانک بتنی

حجم سپتیک تانک بتنی از روی سرانه تولید فاضلاب به ازای هر نفر و تعداد افراد تحت پوشش سیستم مشخص می گردد. سرانه تولید فاضلاب در مناطق مختلف و همچنین کاربری ای مختلف متفاوت است، برای مثال سرانه تولید فاضلاب در زاهدان با سرانه تولید فاضلاب در جزیره کیش بسیار متفاوت است و به سطح رفاه و فرهنگ و شیوه زندگی بستگی دارد. کاربری های مختلف نیز در سرانه تولید فاضلاب تاثیر گذار هستند. برای مثال تولید فاضلاب ده نفر انسان در کاربری مسکونی با ده نفر انسان در کاربری اداری و یا کمپ کارگری و ... متفاوت می باشد. بنابراین برای اندازی گیری دبی فاضلاب ورودی به سپتیک تانک بتنی در طول شبانه روز، تعداد نفرات و کاربری محل استفاده مورد نیاز می باشد تا بتوان از روی آن حجم مورد نیاز برای سپتیک تانک بتنی را بدست آورد.

 

ابعاد سپتیک تانک بتنی

سپتیک تانک بتنی با توجه به ابعاد و اندازه ای که دارد می توان آن را در هر جایی نصب کرد. ابعاد سپتیک تانک بتنی با توجه به حجم فاضلاب و نوع فاضلاب مشخص می گردد. در ضمن شکل سازه سپتیک تانک اعم از استوانه ای افقی یا استوانه ای عمودی و مکعبی شکل بودن در ابعاد سپتیک تانک بتنی موثر می باشد.

ابعاد سپتیک تانک بتنی

مشخصات ابعادی سپتیک تانک های بتنی

مدل (MODEL)

ظرفیت (CAPACITY)

قطر (D)

طول (L)

سطح مقطع

TTI3

3

1600

200

دایره ای شکل

TTI4

4

1600

230

دایره ای شکل

TTI5

5

1600

280

دایره ای شکل

TTI6

6

1600

330

دایره ای شکل

TTI7

7

1600

380

دایره ای شکل

TTI8

8

1600

430

دایره ای شکل

TTI9

9

1600

480

دایره ای شکل

TTI10

10

1600

530

دایره ای شکل

 

سپتیک تانک بتنی فاضلاب و مکان های استفاده از آن

 

سپتیک تانک های پیش ساخته بتنی فاضلاب در محل کارخانه این شرکت ساخته شده و به محل پروژه انتقال یافته و در آنجا نصب می گردد. با این توصیف جهت استفاده از این نوع سپتیک تانک ها در هر محلی نیاز به کار زیادی در محل نیست و فقط سپتیک تانک در محل مورد نظر در سایت خریدار نصب می گردد و مورد بهره برداری قرار می گیرد.

محل هایی که سپتیک تانک بتنی در آنها مورد استفاده قرار می گیرد عبارت اند از:

مجتمع های مسکونی، هتل ها جهت جلوگیری از گرفتگی چاه ها

مجمع های بین راهی و مجتمع های تفریحی که در نزدیکی رودخانه ها و دریاچه ه اقرار دارند جهت جلگیری از آلودگی و کدر شدن آب های سطحی

دانشگاه ها و خوابگاه های دانشجویی و مدارس نمونه دولتی

کارخانه ها و کارگاه ها و کمپ های کارگری

و هر مکان دیگری که برای حفاظت محیط زیست و دفع مناسب فاضلاب می بایست از سپتیک تانک استفاده نمود.

سپتیک تانک بتنی

محل نصب سپتیک تانک بتنی فاضلاب

جهت نصب سپتیک تانک باید محل مورد نظر خاکبرداری گردد به طوری که از هر طرف به اندازه یک متر از ابعاد سپتیک تانک خاکبرداری بیشتر صورت گیرد. کف محل نصب سپتیک تانک باید تراز باشد و تا د ممکن سنگ های درشت در اطراف سپتیک تانک نباشد چرا که ممکن است در اثر گذر زمان و جابجایی سنگ های درشت که امری کاملا طبیعی در زمین شناسی است باعث آسیب به سازه سپتیک تانک بتنی در دراز مدت گردد. کف گودال نصب سپتیک تانک را بهتر است بتن مگر ریخته شود و در صورتی که امکان نشست خاک زیر سپتیک تانک وجود دارد از فونداسیون جهت نصب ایمن سپتیک تانک استفاده گردد که این امر در جاهایی که خاک نرم و سستی دارند مورد نیاز می باشد.

 

قیمت سپتیک تانک بتنی فاضلاب

سپتیک تانک بتنی فاضلاب به دلیل فرآیند تولید ساده و همچنین قیمت ارزان مصالح مورد استفاده در ساخت سپتیک تانک از قیمت مناسبی برخوردار می باشد. بتن مورد استفاده در تولید سپتیک تانک از سیمان  ضد سولفاته ( تیپ 5) بوده و میلگرد آن از نوع AII و یا AIII بوده و سایز میلگرد مورد استفاده بر اساس حجم سپتیک تانک و همچنین ابعاد آن و عمق دفن سپتیک تانک بتنی انتخاب می گردد. قیمت سپتیک تانک بتنی در مقایسه با سپتیک تانک پلی اتیلنی و کامپوزیتی کمتر است.

© 2017 Tamadon-Tasfie. All Rights Reserved | Design by Tamadon-Tasfie